4-6/5 Smögen

4/5 Fredag

molnigt och kallt.

Hämtade båten på expressmarin och satte kurs mot Smögen. Vi skulle hämta den renoverade sprayhooden vid skeppsboden på lördagen. Vi valde att lägga oss i den vanliga hamnen. Pratade en del med hamnvärden som kommer jobba med Agnes i sommar.

5/5 lördag

uppklarnande och vackert

Vi gick till skeppsboden och hämtade sprayhooden men det visade dig att en dragkedja saknades när vi skulle montera den på båten. Johan på Rössökapell fixade detta genom att sy en ny eftersom de inte hittade den gamla.

Vi satte på ny Dan boy och jack Lines under dagen. Slappade men gick också en promenad på klipporna i det vackra vädret.

6/5 söndag

Vackert väder

Kastade loss och gick till Kungshamn för att fylla diesel. Vi gick därefter utomskärs i 5-8 ms mot grötö där vi låg och vilade ett tag.

Tillbaka i hamnen träffade vi Håvard och Laila som precis kommit med båten. Jättekul men vi hade bråttom hem så det blev kort återseende.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.