20200428 Byte av Genuarulle

Bakgrund

Säsongen 2019 när vi seglade till Åland hade vi fått problem med vår Genuarulle (Facnor 300RX). Lelle och jag försökte smörja när den låste sig men de hjälpte bara tillfälligt och trögade sedan konstant.

På våren 2020 försökte jag identifiera problem i dialog med Benns som är importör av Facnor. Det visade sig kunde vara rullen, svirveln i toppen eller vinkeln in mot masten. De rekommenderade mig att kontakta Svanbergs Riggservice i Göteborg som är duktig på Facnor.

Rikard kom och undersökte och konstaterade att Genuarullen med dess smörjningsfria lager förmodligen har skurit. Vi beslutade då att beställa ny ca 9000kr och montera när vi går söderut och närmare Göteborg. Rickard passade också på att höra en generell rigg kontroll. Det blev inga anmärkningar. 👍

20200428 vid Lilla Bommen. Vi hade bestämt tid och Rikard kom och hjälpte oss demontera och montera ny rulle.

Det gick kanska lätt om man vet momenten. – Använd babystag och extra Genuafall som säkerhet.

– Släppa på häckstag och yttre vant för att släppa tryck på förstag. Glöm inte hur mycket du släpper. I vårt fall 15 halvvarv på yttre vanten och helt på häckstaget.

– Lossa stor sprint och saxpinne till rullen

– lyft rulle till ytan där det är lätt att jobba

– fäst ett fall till profilen för att hålla emot när man jobbar

– Skruva loss stor bult som håller förstagswire

– skruva ut insexskruv i profil

– lossa rostfria fästen för den stora bulten

– lossa svarta skivorna och styrarmar

– trä ut rullen nedåt.

Montering sker i omvänd ordning.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.